Oled saanud just omale 3D printeri või omad seda juba aastaid? Selleks, et see teeniks sind võimalikult kaua ning parimal viisil, jagame sulle mõned nõuanded, kuidas oma 3D printerit hoida ning kasutada.
Kuhu paigutada printer
FDM tüüpi printeril on mitmeid liikuvaid osasid. Printeri peaks paigutama stabiilsele alusele, kus vajalikud osad saaksid vabalt liikuda. Lisaks tuleb jälgida tuleohutuse nõudeid, kuna 3D printer toimib plastiku sulatamisega ja kasutusel on suured kuumused.
Kindlasti ei tasuks panna 3D printerit aknalauale või mõne ukse lähedusse. Jaheda õhu liikumised võivad prinditavat eset liialt kiiresti jahutada ja selle tulemusena printimise aluselt lahti tulla või materjali enda kihid eralduda. See mõjutab printimise kvaliteeti või võib rikkuda täielikult poolelioleva eseme printimise (kui tuleb aluselt lahti).
Materjal, millega printida
Sõltuvalt, millise 3D printeri materjaliga prindid, jälgi, millised on materjali soovitused. Mis kuumusega peab printimise pea olema ja millisega printimise alus. Samuti tuleb jälgida, et näiteks ABS materjali puhul soovitatakse, et printer oleks kinnine. See tähendab, et prinditav keskkond oleks kontrollitud ja soe.
Ära jäta printerit valveta
Nagu eelnevalt mainitud, kasutab FDM tüüpi printer suuri kuumuseid. Seetõttu ei tasuks kunagi 3D printerit jätta tähelepanuta ega valveta. Eriti tuleks seda arvestada odavamate või “hiinakate” 3D printerite puhul, kus pole kasutatud piisavalt kvaliteetseid komponente või ohutusnõudeid.
Hoiusta 3D materjali õigesti
FDM tüüpi printeritel on üldiselt materjalid 1 kg kogusega. Tavakasutuse jaoks on see üpris suur kogus, eriti kui on ostetud veel ka mitu erinevat värvi. Selle tõttu jääb materjal, mis ei asu printeril, tihti seisma ja vajab selleks õiget hoiustamist. Tegelikkuses on kõik materjalid niiskust imavad, aga PLA, ABS ja PETG niiskuse imamise kiirus on üpris aeglane. Lisaks, lastes niisama materjalil kapi peal seista, koguneb sellele ka tolmu, mis mõjutab printimise kvaliteeti.
Kõige lihtsam ja mugavam on hoiustada ABS, PLA, PETG materjale taassuletavatesse vaakumpakenditesse, mille leiad müügilt ka meie e-poest https://ruumik.ee/toode/esun-evacuum-kit-taaskasutatav-vaakumpakend/
TPU, PVA ja Nylon materjalid on väga niiskust imavad ja neid on soovitatav juba kohe peale pakendi avamist hoiustada niiskuskindlas keskkonnas. See tähendab, et ka juba printimise ajal tuleb neid selliselt hoiustada. Meie soovitame selleks eSun eBOXi: https://ruumik.ee/toode/esun-ebox-3d-materjali-hoiukast/
Prinditava detaili orientatsioon
3D printimine toimub kiht-kihi haaval. Seega tuleb jälgida, kuidas prinditav ese asetatakse printimisalusele. Kiht-kihi haaval printimine tähendab seda, et kui esemele rakenduvad jõud (näiteks prinditakse mingisugust kinnitust), siis need peavad jääma risti printimise orientatsiooniga.
Võtame näiteks, et vaja on printida pulka (silda), kus jõud hakkavad mõjuma esemele risti mööda pikimat külge. Printides seda eset püstises asendis ja arvestades, et eset prinditakse kiht-kihi haaval, tekib olukord, kus pulga (silla) tugevus sõltub prindis kihtidevahelisest jõust ja jõud mõjuvad prinditavate kihtidega samas suunas.
Kui aga asetada prinditav ese pikali printimisalusele, siis tekib olukord, kus jõud rakenduvad printimise kihtidele risti. Prinditavad kihid on palju pikemad ja samuti tugevamad.
Õhku ei saa printida
Osadel juhtudel, kui printida mõnda eset, võib tekkida olukord, kus eseme mingit osa võib hakata printer printima “õhku”. Võtame näiteks kõige kuulsama 3D prinditava mudeli, millega testitakse enda 3D printeri seadistusi, 3DBenchy. Ütleme, et tahaks printida seda pea alaspidi, ehk järgnevalt:
Sellel pildil on näha, et noolega näidatud kohta, kui panna printer selliselt tööle, hakkaks see printima õhku. Kuna printimine toimub kiht kihi haaval ja kui jõuab kätte noolega näidatud koha printimine, hakkaks printer seda üritama luua õhku. Küll aga õhus see seisma ei jää ja tegelikkuses saab kogu prinditav ese rikutud (ja tegelikult võib saada ka printer kahjustusi, kuna materjal võib hakata kogunema printimise pea ümber).
Et selliselt printida, tuleb kasutada 3D printimise ettevalmistuse programmides “Supporte” ehk tugesid. Kui see seadistus peale panna, avaneb järgnev pilt:
Nüüd on näha, et kogu ese on printimisaluse juurest kuni esemeni ümbritsetud toe materjaliga.