Kuidas loodi Ruumik – Mihkli tee 3D-printimiseni

3D-printimismaterjale ja -teenuseid pakkuv ettevõte Ruumik tegutseb juba seitsmendat aastat. 2024. aasta detsembris 6-aastaseks saanud Ruumik koondab tänaseks oma selja taha mitu tegusat inimest, eesotsas Ruumiku asutaja Mihkel ja tema vend Sander. Kui aga kõik ausalt ära rääkida, on Ruumiku tekkelugu üpriski juhuslik ja saab alguse Mihkli alguse soovist ehitada endale arvuti.

Kuidas lahendada esteetiline probleem?

Mihkel, kes õppis ülikoolis arvutisüsteemide erialal, katsetas ise kodus riistvara ehitamist ja sellele rakendusega käskluste andmist. Lihtsas keeles ühendas Mihkel kokku juhtmeid ja muid vajalikke vidinaid selleks, et ehitada seadeldis, millega saab näiteks tulesid vilgutada või temperatuuri mõõta. Nende põnevate katsetuste tulemusena jõudis Mihkel lõpuks sinnamaale, et nii lahe kui üks enda ehitatud masin ka pole, on hunnik juhtmeid ühe plaadi küljes tohutult hea tolmukoguja ning ühtlasi mitte kõige esteetilisem vaatepilt. Just selle tõsiasjani jõudmine oligi ajaloos tagasi vaadates hetk, mil Ruumiku loomine idanema hakkas, ilma et Mihkel seda isegi teaks. Oli septembrikuu aastal 2016.

Sellele seadeldisele oli vaja ümber karpi, mida oleks lihtne teha ja mis näeks hea välja. Papist ümbrise ehitamise välistas Mihkel kohe, sest kahtles oma võimetes valmis saada midagi ilusat. Põhjalik uurimistöö Google’i abiga viis Mihkli mõtted 3D-printimiseni, tehnikani, mille abi oleks võimalik valmistada just täpselt õige suurusega lihtsasti käsiteldavaid korpuseid oma seadeldistele. Mõeldud-tehtud – Mihkel ostis oma esimese 3D-printeri 2016. aasta oktoobris.

Kas sellega saab raha ka teenida?

Ruumiliseks printimiseks on vaja printerit, prinditava asja joonist (STL-faili) ja materjali, millest printida (filament). Kuna Mihklile meeldis rohkem printimine ise kui prinditavate esemete joonistamine, siis kasutas ta internetis leitavaid valmisprojekte. Kuigi nendib, et 3D-printerile jooniste tegemine oleks iseenesest väga hea äritegevus. Printimisoskuste arendamise kõrval tundis Mihkel huvi ka selle vastu, kuidas on inimesed endale 3D-printimisega sissetulekut loonud. Sellest huvist tekkis soov ka ise ettevõtlust katsetada. Võib öelda, et Ruumiku eelkäija või esimene vorm oli Etsy e-poeplatvormil 3D-prinditud toodete müümine ja esimesed kliendid olid üle ookeani USAst. Kui suurte riikide turud olid “vallutatud” (Mihklil õnnestus Etsys müüa rohkem kui üks toode), tuli hakata mõtlema ka kodumaisele skeenele. Esimene kodumaine 3D-tellimus, mida ei saanud seostada ühegi sõbra või tuttavaga tuli 19. detsembril aastal 2017.

Sealt edasi läks veel 352 päeva – Ruumik OÜ registreeriti ametlikult muu mujal liigitamata kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevusena 6. Detsembril 2018 ehk ametlik 3D-äri oli alanud. Tõukeks oli peretuttavast tegevusterapeudi hulgitellimus 3D-prinditud teraapiavahenditele, mille eest sooviti esitada arve.

Elu teeb (äris) oma korrektuurid

Ruumik sündis prinditud 3D-toodete müümiseks. Kuna ettevõte loomine oli Mihklil põhitöö kõrvalt natuke hobimaiguline, siis väga põhjapanevat äri- ja turundusstrateegiat Ruumikul esialgu polnud, kuigi kodulehele jõudsid inimesed ostma ka internetiotsingu kaudu. Müükide juhuslikkuse kõrval juhtus ka see, et juhuslikult lõpetas E-sun filamentide edasimüüja oma tegevuse ning Mihklil tekkis mure, kust ta nüüd sama materjali osta saab. Ainsa tõenäolise lahendusena jäi sõelale ise E-sun materjali edasimüüjaks hakata. Pärast väikest huvi-uuringut teiste 3D-printijate hulgas tundus idee lootusrikas. 2020. aasta detsembris kohale jõudnud esimene tellimus 30 kg filamenti ladustatuna Mihkli korteri elutoa nurgas müüs end üpriski kiiresti läbi.

Kuigi esimene ladu (Mihkli elutuba) asus geograafiliselt väga heas kohas (Eesti pealinnas Tallinnas) selgus peagi tõsiasi, et kasvava äri vajadustele jäävad tingimused kitsaks. Siis tuli nõu ja jõuga appi Mihkli kodulinnas Viljandis elav vend Sander, kes pakkus laoruumiks oma garaaži. Sellest peale kasvas ettevõttega tegutsevate inimeste arv 50% võrra, sest Sander hakkas Ruumikus peale laoruumi omanikuks olemisele kaasneva tähtsa tiitliga tegelema ka tellimuste haldamisega.

3D-printimisega maailma päästma

Tänaseks on Ruumik järjepidevalt kasvanud pakkudes endiselt filamente, aga ka võimalust täita kellegi 3D-unistus või lahendada tekkinud 3D-probleem. Ruumik aitab inimestel leida lahendusi erinevatele 3D-projektidele andes nõu nii materjali valiku osas, pakkudes 3D-printimiskonsultatsiooni või printides soovitud tooteid. Ettevõtte eesmärk on kasvada jätkusuutlikult hoides kliendile stabiilseid hindu ning arenedes oma väärtuste parimaks näidiseks.

Ideid, kuhu Ruumik oma tegevusega veel jõuda võiks on Mihkli peas mitmeid. Ruumiku meeskonna üks missioon on inimestele tutvustada 3D-printimise võimalusi ja luua enda ümber 3D-teadlik kogukond, kes oskavad 3D-printimises näha lahendusi.
Näiteks masstootmisele. Mihkel usub, et 3D-printimine saab muuta maailma paremaks kohaks, selliseks, kus pole vaja ladudesse toota juhuslikke plastasju. Selle asemel on võimalik valmistada energiat, materjale ja aega arvesse võttes täpselt parasjagu.

Keskkond ja mõistlik tarbimine on Ruumikule olulised. Mihkli suureks unistuseks on oma 3D-printimise materjali ehk filamendibrändi loomine – mitte lihtsalt juba olemasolevate filamentide müük, vaid täiesti uus ja tõeliselt jätkusuutlik materjal. Mitme päeva või aasta kaugusel selle soovi täitumine on, ei tea võib-olla keegi, aga usk keskkonnasõbraliku filamendi loomisesse ja 3D-printimise kasulikkusse on Ruumikul kustumatu.

PLA matter 3D materjal

PLA materjal 3D printimises

PLA on üks kõige populaarsem ja keskkonnasõbralikum 3D printimise materjal. PLA on tuntud oma mitmekülgsuse ja suhteliselt lihtsa kasutatavuse poolest, muutes selle ideaalseks valikuks nii algajatele kui ka professionaalidele. Kuid nagu iga materjal, on ka PLA-l oma tugevused ja nõrkused. Räägime lähemalt,millised on PLA omadused ning millised eelised ja puudused on selle kasutamisel.

Loe edasi
3d printimine

Mis on 3D-printimine ja kuidas seda tehakse?

3D-printimine ehk kolmemõõtmeline printimine on protsess, milles digitaalne mudel prinditakse 3D-printeri abil füüsiliseks objektiks. Tehnoloogiaid, kuidas 3D-printerid töötavad, on erinevaid. Samuti on võimalik 3D-printida ka erinevatest materjalidest. Kuigi tänaseks on kõige populaarsem FDM-tehnoloogia, siis esimene 3D-printer töötas stereolitograafia meetodil, mille leiutas ameeriklane Charles Hull. Mis on 3D-printimine, kuidas seda tehakse ja milleks seda vaja on – nendele küsimustele vastuste leidmisest võiks igaühe 3D-teekond alata.

Loe edasi
3d printimine

3D printeri enamlevinud materjalid. Millisest alustada?

Täna on turul väga palju erinevaid materjale. Materjalid erinevad üksteisest struktuuri, tugevuse, painduvuse kui ka printimise lihtsuse poolest. Millised on kolm kõige enam levinud 3D materjali? Millisest materjalist oleks mõistlik alustada?

Loe edasi