Kuidas tehakse?

3D printimine on tehnoloogia, kus asi valmistatakse kiht-kihti haaval. Üldlevinud on FDM ehk ese valmistatakse plastikniidist kandes seda printimise alusele. Seda tehnoloogiat kasutame ka peamiselt meie.

Ese valmib kiht-kihi haaval, seega see on rahulik ja aega nõudev protsess. 3D printimine on kõvasti teistsugune protsess kui on üldlevinud plastikesemete tegemine. Üldlevinult valatakse vedel plastik vormidesse, kus saadakse kõik identsed asjad. 3D printimises aga sellist asja ei juhtu, et kõik esemed on identsed.

Kiht-kihi haaval valmistamine tähendab aga seda, et eseme pind ei ole perfektselt sile, vaid on aru saada, kus üks kiht algab ja teine lõppeb. See ei tähenda, et ese oleks halvasti valmistatud või ebakvaliteetne, vaid selle protsessi käigus valmistatud esemed sellised ongi.

Materjalid

Meil tootmisel kasutatavad materjalid on kõik loodussõbralikud ja biolagunevad. Eritellimuste puhul on võimalik kasutada ka teisi materjale.

PLA – Polüpiimhape – Tegemist on loodussõbraliku plastikuga. PLA on biolagunev ning on valmistatud maisist. Täpsemalt siis maisitärklisest saadud piimhappest. Tänu sellele, pole see nii kahjulik loodusele, kui seda on tavaline plastik, mis on nafta baasil. PLA plastik pole soovitatav asetada otsese kuuma päikese kätte, kuna alates 60 kraadisest soojusest muutub PLA pehmeks.

Puit PLA – samade üldomadustega, mis tavaline PLA, ainult erinevuseks päris puidu kiudude sisaldus materjalis. Esemel on üldiselt juures ka puidu lõhn ning esimesel vaatlusel on raske uskuda, et ese on tehtud plastikust

Helendav PLA – samade üldomadustega, mis tavaline PLA. Ainuke erinevus on, et on sisee lisatud pimendas helendavat mineraali

Painduv PLA – samade üldomadustega, mis tavaline PLA. Ainuke erinevus, et materjal on palju elastsem ja painduvam ning meenutab olemuselt kummi.